Investiții în fermele de mici dimensiuni

DR-14AFIR — PS PAC 2023-2027sesiune deschisă

Cât primești50.000 €maxim per proiectIntensitatea sprijinului public: maximum 85% din costurile eligibile
Până când depui31 oct.Contorul AFIRafir.ro
Cine poate depuneFermieri, cu excepția persoanelor fiziceFerma: 4.000–11.999 SOși încă 12 condiții, mai jos
Pragul de punctaj80 / 40 p80 p în etapa întâi40 p în etapa a doua (pragul minim)

Citit din 17 documente oficialeBrief actualizat pe 8 septembrie 2026Verificarea expertului: în curs

Pe scurt

ObiectulInvestiții în fermele de mici dimensiuni (4.000–11.999 SO; 2.000–11.999 SO la fermele zootehnice cu rase autohtone și la flori/plante aromatice/medicinale/ornamentale; 2.300–11.999 € SO la legumicultură), pe patru componente cu alocare distinctă: legumicultură (30 mil. €), sector zootehnic (30 mil. €), achiziții simple (18 mil. €), național – alte sectoare (30 mil. €). Sprijin public maxim 50.000 €/proiect, intensitate maximă 85%. Sesiune 1 sept. – 31 oct. 2026, în două etape lunare (praguri 80 și 40 de puncte).Pagina apelului
ApelulDR-14 — Investiții în fermele de mici dimensiuni (PS PAC 2023-2027, tip de intervenție „Investiții, inclusiv investiții în irigații”, art. 73-74 Reg. (UE) 2115/2021). Sesiune de depunere 1 septembrie – 31 octombrie 2026, în două etape lunare, pe patru componente cu alocare distinctă.afir.ro
ProgramulAFIR — Planul Strategic PAC 2023-2027, intervenția DR-14. Depunere exclusiv online pe www.afir.ro (portalul de depunere AFIR).
Bugetul apelului108 mil. € în sesiunea 01.09–31.10.2026, pe componente: legumicultură 30 mil. €, sector zootehnic 30 mil. €, achiziții simple 18 mil. €, național – alte sectoare 30 mil. €. Fondurile neutilizate ale unei componente se pot realoca proiectelor eligibile fără finanțare din celelalte.afir.ro
Sprijin maxim50.000 € sprijin public nerambursabil per proiect
Sprijin minimNu apare în documentele apelului.
CofinanțareIntensitatea sprijinului public: maximum 85% din costurile eligibile — contribuția privată a solicitantului de minimum 15%, plus toate cheltuielile neeligibile. Avans de până la 50% din valoarea eligibilă nerambursabilă, cu garanție de 100% din avans.
Versiunea ghiduluiGhidul Solicitantului DR-14 publicat la 06.08.2026 (87 pagini), cu 16 anexe, fișa de evaluare E 1.2 și o clarificare privind încadrarea pe componente (21.08.2026). Cererea de finanțare (Anexa 1) a fost republicată la versiunea 1.1 pe 25.08.2026 — v1.1 corectează imposibilitatea bifării simultane a CS 3.1/3.2 la componenta legumicultură; se depune DOAR formularul curent.afir.ro

Cine poate depune

  • Beneficiari: fermieri, cu excepția persoanelor fizice — PFA, ÎI, ÎF (OUG 44/2008), SNC, SCS, SA, SCA, SRL (Legea 31/1990), societăți comerciale cu capital privat (Legea 15/1990); înregistrate în România, acționând în nume propriu, cu surse financiare stabile pe durata implementării.
  • Calitatea de fermier se verifică în IACS-APIA (codul exploatației pe forma de organizare a solicitantului); toate suprafețele se înscriu în APIA și animalele în ANSVSA/DSVSA/ANZ înainte de depunere; solicitantul trebuie să figureze în APIA/ANSVSA cu forma de desfășurare a activității cu care cere sprijinul.
  • Dimensiunea economică a exploatației: 4.000–11.999 SO; 2.000–11.999 SO pentru fermele zootehnice populate cu rase autohtone și pentru flori, plante aromatice, medicinale și ornamentale; 2.300–11.999 € SO pentru fermele legumicole — dovedită la depunere, pe SO majoritar, cu coeficienții SOC 2020 din tabelul cererii de finanțare, pe înregistrările APIA din anul depunerii și ANSVSA/ANZ.
  • Investițiile sunt eligibile numai în sectoarele pentru care solicitantul dovedește SO la depunere (o exploatație exclusiv zootehnică poate investi în vegetal doar pentru baza furajeră; una exclusiv vegetală doar în vegetal). Încadrarea pe componentă se face după SO majoritar, iar proiectul trebuie să conțină investiții în sectorul dominant; un solicitant depune pe o singură componentă.
  • Nu sunt eligibili solicitanții în lichidare, fuziune, divizare, reorganizare judiciară, insolvență sau faliment; debitorii AFIR (SAPARD/FEADR) pot depune doar dacă achită integral datoria până la semnarea contractului.
  • Limită per beneficiar în PS 2023-2027: 1 proiect per intervenție și cel mult 2 proiecte pe intervenții distincte (3 dacă unul e DR-19), cu dovada cofinanțării private pentru fiecare; o cerere retrasă nu se poate redepune în aceeași sesiune.
  • Cofinanțarea investiției: la depunere se consideră îndeplinită prin asumarea Declarației F; la contractare se dovedește prin extras de cont și/sau contract de credit, în maxim 3 luni (achiziții simple) / 6 luni (achiziții complexe) de la notificarea selectării.
  • Viabilitate economică: rezultatul din exploatare din bilanțul anului precedent pozitiv (sau pozitiv în N-2/N-3 dacă anul anterior e pe pierdere), cu excepțiile pentru calamități și pentru exploatații fără ciclu de producție încheiat; indicatorii economico-financiari din Anexa C în limite începând cu al doilea an de la finalizarea investiției (la plantații pomicole, din anul următor intrării pe rod).
  • Procesarea la nivelul fermei e eligibilă doar ca o componentă secundară financiar (sub 50% din valoarea eligibilă), pe sectoarele cu SO la depunere, cu materie primă proprie, iar materia primă și produsul rezultat trebuie să fie în Anexa I la TFUE.
  • Solicitantul nu reduce dimensiunea economică declarată cu mai mult de 15% pe durata execuției contractului (excepție: pepinierele) și niciodată sub pragurile minime de SO; angajament prin Declarația F.
  • La înființare/reconversie de plantații pomicole: material fructifer din categoria biologică certificat sau superioară (dovada la cererea de plată), specii eligibile conform Legii pomiculturii 348/2003; la pepiniere: material de înmulțire/plantare din categoria certificat, inclus în cataloagele oficiale UE.
  • Respectarea legislației naționale și europene: pentru modernizări, autorizațiile de funcționare DSP/DSVSA/ANZ/mediu la depunere; avizele necesare implementării la prima tranșă de plată și documentele finale de funcționare la ultima tranșă. În zootehnie, facilitățile de gestionare a gunoiului de grajd se dimensionează conform Codului de bune practici (Anexa 12) și, sub 100 UVM, conform Anexei 13.
  • Irigațiile la nivelul fermei doar ca o componentă secundară și doar cu condițiile art. 74 Reg. 2115/2021: contorizarea apei; sistem nou nealimentat dintr-un corp de apă în stare nesatisfăcătoare cantitativ; la modernizare, economii potențiale de apă de minimum 10% și reducere efectivă de minimum 50% din economii (min. 5%) unde corpul de apă e nesatisfăcător.

Grila de punctaj

Maxim 100 de puncte pe componentă
80 p în etapa întâi40 p în etapa a doua0100 p

Praguri de calitate: 80 p în prima etapă lunară; 40 p în a doua etapă lunară (= pragul de calitate prestabilit/minim) — Cererile cu prescoring sub pragul lunii se pot depune doar în luna în care punctajul estimat e ≥ prag; punctajul recalculat sub pragul lunii de depunere → NECONFORM.

P.1

Ferme mici amplasate în zona montană

  • CS 1.1 investiția în zona montană15 p
Dovada cerută

UAT din Anexa 6 (lista UAT din zonele montane), marcat ANC-ZM.

15p
P.2

Creșterea animalelor din rase autohtone

  • CS 2.1 investiții exclusiv pentru aceste rase20 p
  • CS 2.2 și pentru aceste rase10 p

Opțiunile nu se cumulează.

Dovada cerută

Certificat zootehnic/de origine de la asociațiile acreditate pentru rasele din Anexa 14 sau document ANZ, la depunere; investițiile dimensionate pe efectivele din tabelul SO; se iau în calcul și investițiile în baza furajeră.

20p
P.3

Vechime în sectorul agricol

  • CS 3.1 peste 7 ani20 p
  • CS 3.2 între 5 și 7 ani15 p
Dovada cerută

Vechime continuă pe istoric APIA/ANSVSA/ANZ, cumulat persoană fizică + entitate la PFA/ÎI/ÎF și asociat unic; la entități cu mai mulți acționari doar entitatea.

20p
P.4

Apartenența la forme asociative cu rol economic

  • CS 4.1 cooperator L.1/2005, cooperator acționar L.566/2004, membru GP/OP15 p
  • CS 4.2 cooperator asociat L.566/20045 p
Dovada cerută

Statut + adeverința formei asociative (sau statut/act constitutiv la GP/OP recunoscut de MADR); verificare în ONRC; la CS 4.2 devine membru acționar până la ultima cerere de plată.

15p
P.5

Deținerea în proprietate a terenurilor agricole

  • CS 5.115 p

Direct proporțional cu procentul de teren agricol din exploatație deținut în proprietate.

Dovada cerută

Documente de proprietate în numele formei de organizare; PFA/ÎI/ÎF cu patrimoniu de afectațiune; fără terenuri agricole → 0 p; suprafețele se mențin pe implementare și monitorizare.

15p
P.6

Calificarea în raport cu proiectul

  • CS 6.1 studii superioare15 p
  • CS 6.2 liceu agricol cu bacalaureat sau postliceală10 p
  • CS 6.3 liceu agricol fără bacalaureat sau curs Nivel I5 p

Opțiunile nu se cumulează.

Dovada cerută

Documentele de calificare ale administratorului/managerului, depuse cu cererea (doc. 12.1–12.4, listate în cap. 4.1); masteratul agricol contează chiar cu licența în alt domeniu; 3 materii din ramura vizată pe foaia matricolă la alt profil agricol.

15p
Total100p

La punctaj egal: 1) vechimea mai mare a solicitantului; 2) valoarea eligibilă mai mică a proiectului (euro)

Ce se finanțează

Activități eligibile

  • Construirea, modernizarea sau amenajarea construcțiilor cu destinație agricolă sau necesare în fermă (inclusiv împrejmuiri, drumuri de exploatare); solariile cu structură din metal galvanizat/PVC, folie tratată UV cu durată ≥ 4 ani și ferestre de aerisire; serele și solariile noi au obligatoriu sisteme de irigații.
  • Amenajarea facilităților de gestionare adecvată a gunoiului de grajd; achiziția de mașini agricole specializate și echipamente noi (dimensionate conform Anexei 16 — corelarea puterii cu suprafața; tractoarele mai vechi de 8 ani nu intră în calculul puterii cumulate).
  • Înființarea și reconversia plantațiilor pomicole și a pepinierelor (puieți, pregătirea terenului, irigații, susținere, protecție antigrindină/antiploaie, împrejmuire, sere/tunele, puț, lagună, sisteme antiîngheț etc.).
  • Accesul la utilități în exploatație; soluții digitale și agricultură de precizie; înființarea/modernizarea echipamentelor de irigații cu stocare la nivel de fermă — doar ca o componentă secundară, cu deviz pe obiect distinct.
  • Echipamente și instalații noi pentru energie din surse regenerabile, inclusiv stocare — componentă secundară, exclusiv pentru consum propriu, fără calitatea de prosumator (dovadă la ultima plată și în monitorizare); fertilizanți organici din biomasă proprie, pentru consum propriu.
  • Înființarea, extinderea sau modernizarea unităților de condiționare, depozitare și procesare la nivelul fermei, inclusiv comercializarea propriilor produse (magazin la poarta fermei, rulote/autorulote, autoizoterme, automate) și marketingul (site, etichetă, marcă/brand) în limita a 5% din valoarea eligibilă — componentă secundară.
  • Investiții necorporale: tehnologii (know-how), patente și licențe pentru pregătirea implementării; software identificat ca necesar în documentația tehnico-economică.

Cheltuieli eligibile

  • Costurile generale ale proiectului (arhitecți, ingineri, consultanți, avize/autorizații, studii de fezabilitate/DALI): maximum 10% din cheltuielile eligibile la proiectele cu construcții-montaj și 3% la achiziții simple; consultanța se decontează proporțional cu tranșele, iar întocmirea dosarului integral la prima tranșă dacă e contract distinct.
  • Leasingul doar financiar, cu bunul intrat în proprietatea beneficiarului până la ultima tranșă de plată.
  • Spațiile pentru personalul de producție (laboratoare, vestiare tip filtru, biroul medicului veterinar, al șefului de fermă, spațiu de masă) — eligibile pentru igienă, protecția muncii și flux tehnologic.
  • Rezonabilitatea prețurilor: încadrare în Baza de Date cu Prețuri de Referință a AFIR sau două oferte pentru bunuri/servicii cu valoare mai mare de 15.000 € și o ofertă (sau printscreen-uri de la furnizorii de bunuri) pentru cele cu valoare mai mică sau egală cu 15.000 €, oferte independente; declarația proiectantului privind sursa de prețuri la lucrări; marjă de 10% față de prețul identificat de expert. Nu se acceptă costuri standard sau contribuție în natură.
  • TVA-ul aferent cheltuielilor eligibile este eligibil pentru solicitanții neplătitori de TVA.
  • Activele rezultate rămân în proprietatea beneficiarului și în activitatea finanțată minimum 5 ani de la ultima plată.

Nu se finanțează

  • Bunuri și echipamente second-hand; cheltuieli efectuate înainte de semnarea contractului (cu excepția întocmirii și depunerii proiectului); mijloace de transport pentru uz personal sau transport de persoane; dubla finanțare; TVA recuperabil; costurile de leasing altele decât ratele (marja locatorului, refinanțare, asigurare); informare și publicitate (anexa III pct. 2 Reg. 2022/129).
  • Achiziția de terenuri și clădiri; construcția și modernizarea locuinței; capul tractor; drepturi de producție/plată, animale, plante anuale și plantarea lor; întreținerea culturilor; mijloace de transport pentru mărfuri nespecializate; spații administrative, săli de ședințe, cazare; ATV-uri utilitare de tip UTV.
  • Cheltuielile acoperite de Programele Sectoriale FEGA (viti-vinicol IS-V-01 cu excepția fertirigării, apicol), de intervențiile pentru pomicultură și struguri de masă, de sectorul hameiului și cele sprijinite prin DR-17; demarcarea cu FEGA se verifică ex-ante și încrucișat APIA–AFIR.

Termene

  • Sesiunea de depunere: 1 septembrie – 31 octombrie 2026, în două etape lunare cu praguri de calitate descrescătoare (80 p, apoi 40 p).afir.ro
  • Contestații: 7 zile lucrătoare de la publicarea raportului de selecție intermediar/lunar; o singură contestație per solicitant, la primul raport în care apare proiectul.
  • Contractare: documentele de cofinanțare (extras de cont vizat cu cel mult 5 zile lucrătoare înainte, cu angajamentul că minimum 50% merge în plățile proiectului, și/sau contract de credit) în maxim 3 luni la achiziții simple / 6 luni la achiziții complexe de la transmiterea Notificării privind selectarea — termenul în care se încheie contractul de finanțare. ATENȚIE: cap. 2.6 dă pentru ACELEAȘI documente un termen diferit — maxim 6 luni de la data aprobării Raportului de selecție/contestații (vezi „Condiții de atenție”).
  • Prima tranșă de plată cu documente justificative: în termen de 6 luni (achiziții simple, fără autorizație de construire) / 12 luni (lucrări care necesită autorizație de construire) de la semnarea contractului; termenul poate fi prelungit cu maximum 6 luni, cu plata penalităților din contract. Durata de valabilitate a contractului = durata de execuție + 5 ani de monitorizare de la ultima plată.
  • Autorizațiile de funcționare prezentate la modernizări trebuie eliberate/vizate cu cel mult un an înainte de depunere; adeverințele medicului veterinar/ANZ și extrasul din Registrul Exploatației — cu cel mult 30 de zile înainte de depunere.

Documente cerute

  • Doc. 1: Studiul de fezabilitate conform HG 907/2016 (doar la achiziții complexe / construcții-montaj), cu devize semnate, foaie de capăt, declarația proiectantului privind sursa de prețuri; expertiza tehnică la construcții existente; Anexa C (PDF inteligent) — obligatorie pentru toți solicitanții, inclusiv PFA/ÎI/ÎF.
  • Doc. 2: documente de proprietate/folosință — teren agricol la plantații (proprietate, arendă min. 10 ani / 5 ani la pepiniere, concesiune cu adresa concedentului, patrimoniu de afectațiune); imobilul investiției (drept de proprietate/folosință min. 10 ani care conferă dreptul de a construi); documentele de proprietate pentru terenurile agricole autoscorate la principiul proprietății; efectivul de animale (extras Registrul Exploatației ANSVSA/DSVSA/ANZ ≤ 30 zile, adeverința medicului veterinar pentru păsări/albine, certificatul zootehnic pentru rase autohtone).
  • Doc. 3 (unități care se modernizează): autorizație sanitară/notificare DSP, autorizație de mediu, autorizație ANZ pentru stupine de elită/multiplicare. Doc. 4 (irigații): aviz/autorizație de gospodărire a apelor, aviz ANIF, acord OUAI sau al administratorului sursei de apă.
  • Doc. 5–9 (după caz): autorizația pentru producerea și comercializarea semințelor/materialului săditor (ITCSMS); proiect tehnic de înființare a plantației pomicole avizat de ICDP/stațiune (și la reconversie; nu la pepiniere și căpșun); autorizația de plantare (peste 2 ha pomi / 0,5 ha arbuști); autorizația de defrișare (max. 3 ani); dovada includerii materialului de plantare în cataloagele oficiale UE.
  • Doc. 10: adeverința și statutul societății cooperative/cooperativei agricole sau statutul/actul constitutiv al GP/OP recunoscut de MADR. Doc. 11: documente contabile pentru plantațiile care nu au intrat pe rod. Doc. 12: dovada calificării (12.1 diplomă licență/master, 12.2 bacalaureat liceu agricol/postliceală, 12.3 certificat de calificare cel puțin Nivel I, 12.4 extras REVISAL pentru managerul angajat).
  • Doc. 13: alte documente justificative (autorizația de gospodărire a apelor a ANIF/entității, documente pentru ferme nepopulate, calamitate, comercializare locală, biosecuritate DSVSA, oferte pentru bugetul indicativ, fișa mijlocului fix etc.). AFIR consultă direct ANSVSA, APIA, MADR, ONRC, ANAF, ANCPI.
  • La contractare (doc. 14–18): dosarul original pentru conformitate, dovada cofinanțării, adresa băncii/trezoreriei cu IBAN, certificatul de lipsă a datoriilor locale, graficul de eșalonare a datoriilor (dacă e cazul), graficul anual al plăților, proiectul tehnic (dacă e cazul), copia actului de identitate al reprezentantului legal; certificatul fiscal ANAF și cazierul se obțin de AFIR pe baza acordului din cerere.

De reținut

  • GHIDUL SE CONTRAZICE pe termenul de depunere a documentelor de cofinanțare: cap. 2.2 (pag. 13) cere maximum 3 luni pentru achiziții simple și 6 luni pentru achiziții complexe, de la transmiterea Notificării privind selectarea, în timp ce cap. 2.6 (pag. 44) dă, pentru aceleași documente, maximum 6 luni de la aprobarea Raportului de selecție/contestații — alt termen și alt moment de start. Pentru un proiect de achiziții simple diferența e de 3 luni. Până la o clarificare AFIR, termenul prudent e cel scurt: 3 luni de la Notificare.
  • Componenta „achiziții simple” primește DOAR proiecte cu bunuri fără montaj și servicii (tractoare, mașini, utilaje, instalații fără montaj, consultanță); lucrările de construcții și/sau montaj — chiar fără autorizație de construire — mută proiectul pe una din celelalte trei componente. Încadrarea greșită afectează alocarea și grila aplicată.
  • Punctajul estimat (prescoring) se declară în cererea de finanțare, secțiunea A; dacă la evaluare punctajul recalculat scade sub pragul de calitate al lunii în care s-a depus, proiectul e declarat NECONFORM — autoevaluarea trebuie făcută pe documente care se depun odată cu cererea.
  • Cererea de finanțare a fost republicată la v1.1 pe 25.08.2026 (după deschiderea sesiunii): formularul trebuie să fie versiunea curentă de pe afir.ro; modificarea modelului standard (eliminarea/renumerotarea secțiunilor) duce la neconformitate administrativă; nu se acceptă cereri completate olograf.afir.ro
  • Angajamentele din grilă devin obligații: suprafețele autoscorate la principiul proprietății se mențin pe implementare și monitorizare; membrul cooperator asociat trebuie să devină acționar până la ultima cerere de plată; dimensiunea economică nu scade cu peste 15% și nu sub pragul minim de SO.
  • Condiții artificiale: legături comerciale între vânzător/arendator și solicitant sau peste 50% din terenuri preluate de la o singură persoană atrag atenție sporită; constatarea creării de condiții artificiale duce la respingere sau recuperarea integrală/parțială a sprijinului (Anexa 8 la ghid).
  • Avizele DSP/DSVSA/ANZ/mediu necesare implementării se prezintă la prima tranșă de plată, iar documentele de funcționare la ultima; la ferme zootehnice sub 100 UVM, documentul DAJ privind conformitatea platformei de gunoi de grajd se cere la ultima plată — neprezentarea lor duce la reziliere/recuperare.
  • Corelarea utilajelor cu suprafața fermei se face după Anexa 16 pe suprafețele din IACS/APIA la depunere; se declară în cerere (pct. A4) utilajele deja deținute; tractoarele mai vechi de 8 ani nu intră în puterea cumulată.
  • Rezerva pentru contestații e de 20% din alocarea fiecărei etape lunare; la punctaj egal departajează vechimea mai mare, apoi valoarea eligibilă mai mică; fondurile neutilizate ale unei componente se pot redistribui spre proiectele eligibile fără finanțare din alte componente.

Simulator de punctaj

Autoevaluare (prescoring), nu o predicție. Aduni singur, după grila publicată, ca să-ți estimezi punctajul pe care-l declari în cererea de finanțare. Scorul real e stabilit de AFIR la evaluare — aici nu se promite niciun rezultat.
În recertificare

Documentul-sursă s-a modificat, iar grila nu a fost încă reverificată pe noua versiune. Calculul e suspendat până atunci — o cifră pe o grilă depășită e mai periculoasă decât nicio cifră.

Pe ce componentă depui?

Apelul are grile distincte per componentă; depui pe una singură, iar punctajul se calculează doar pe ea. Regula de încadrare e cea din ghid — citește-o la fiecare opțiune.

Documentele apelului